Erasmus: Přivítání ve škole a ochutnání koltury

Proč zrovna do Utrechtu? Volba mimo jiné byla i díky reputaci místní univerzity – jedna z největších a nejlepších v Evropě (pokud věříte žebříčkům). Tak si její pověst osahávám v praxi. Přivítání bylo ucházejcí. Mezinárodní studenti zaplnili celý sál, reprezentovány byly všechny kontitenty. Do začátku nám vysvětlily co a jak na škole, taky nám dali do tašky s logem univerzity to nejpotřebnější pro život v Nizozemí: pláštěnku a světlo na kolo (pak taky láhev a flešku..).

Perfektní byla přednáška o holandské kultuře, svátcích a o systému utrechtské univerzity. Pár pěkný poznámek. Správná odpověď na to, jak se máš (Hoe gaat het?) je „druk“ ( ;) zaměstnaně) a nebo ještě lépe „druk, druk!“. Dobře, to je trochu v nadsázce. Prý je vytíženost dědictvím kalvinismu, nicméně náboženství už tu nehraje takovou roli – například jsme viděli fotky kostelů přeměněných na knihkupectví nebo na bytovku. Pak tu máme známkování. Stupnice je od 1 do 10. Přičemž ale už od pětky níž neprospíváte ;) , jo a 10 je taky dobrý stupeň. Ten znamená „absolutní dokonalost“, ale jelikož většina učitelů nehodlá na sebe vzít roli arbitra „absolutní dokonalosti“, 10 je vidět málokdy ;)

podzemniParkovisteKol

Podzemní parkoviště kol pod školou. Je i pod knihovnou ve městě a kdoví ještě kde. Dobré si pamatovat, kde člověk stojí..

duwen

A pak že holandština není srozumitelná. Prostě „Jdu ven.“

dutchStyleLesson

Abyste to tady kolem pochopili..

Internationals

Tváře světa.

Po různých registrážích apod. bylo též družení. Ani vám nevím, ale natrefil jsem jako první na Brita Trumana, mladého meteorologa. Nakonec jsem skončil právě mezi meteorogy, kteří byli moc přátelští, zvlášť když jsem na otázku „Studuješ taky meteoroligii?“, odpovídal: „Ještě ne, ale dost to zvažuji, máte dobrou partu.“. Nad pivem jsme ještě díky Femke stihli krátkou lekci Holandštiny, takže:
„Waarom staar je zo?“ (Co tak čumíš?)

„Twee biertjes, alsjeblieft.“ (Dvě piva, prosím.)

„Ik vind je mooi.“ (Moc se mi libíš.)

„Bij jou of bij mij?“ (U tebe nebo u mne?.)

„Vader, ik heb gezondigd.“ (Otče, zhřešil jsem.)

meteorolgists

Oslňující magistři. Hlavně meteorologové.

 

Napsat komentář